"Spomenici" ispred Skupštine grada / Foto: Istinomer, Zoran Drekalović

“Vesić i Mali ne zaslužuju Beograd”

Protest “Za grad bez fantoma” održan je sinoć u Beogradu, a ispred Skupštine grada postavljeni su spomenici zameniku gradonačelnika Goranu Vesiću i bivšem gradonačelniku Siniši Malom kao simbolima korupcije i bahatosti.

Velike figure Vesića koji drži gondolu i Malog koji ima bager, postavljene su u parku ispred Skupštine grada. “To je spomenik fantomima, spomenik korupcije, bahatosti, svemu onome što naš grad nije”, rekao je Dobrica Veselinović iz Incijative “Ne da(vi)mo Beograd”. Dodao je da su to jedini spomenici koje će Vesić i Mali dobiti u Beogradu. “Vesić i Mali ne zaslužuju naš grad i sledeće godine neće biti ovde”, kazao je Veselinović. Protest je počeo ispred zgrade “Geozavoda” gde su 2016. u noći između 23. i 24. aprila srušeni objekti u Savamali. Radomir Lazović iz Incijative nazvao je Vesića i Malog “vizionarima destrukcije” i “fantomima bezumlja”, koji “na putu ka vrhu piramide zla ne prezaju ni od čega”. On je kazao da je situacija u Beogradu “mračna”, ali da ujedinjeni i solidarni građani mogu da je poprave.”Beogradska gondola, muzička fontana, Beograd na vodi, virtuelni metro, seča drveća, nelegalna gradnja, iseljavanje ljudi, kolaps saobraćaja, novogodišnja rasveta, otimačina, bahatost, bezobzirnost, mržnja, to je danas slika našeg grada”, ocenio je Lazović. Na solidarnost je pozvao i profesor Fakulteta političkih nauka Zoran Stojiljković koji je rekao da su građani ostavili zemlju “nenadgledanu” zbog čega su je preuzeli “samozadovoljni političari i političarke”. Prema njegovim rečima trebalo bi osnovati Institut za demokratiju kako bi građani merili svaki potez političara. Docentkinja na Filozofskom fakultetu Monika Milosavljević kazala je da je rušenje objekata u Savamali i izgradnju gondole na Kalemegdanu povezuje nepoštovanje procedura i institucija. Ona je napomenula da je odluka Upravnog suda da se zaustave radovi na izgradnji gondole “mala pobeda” i da tek predstoji velika borba za arheološko nalazište Kalemegdan. “Da se borimo da i budući istraživači i generacije vide Kalemegdan kao autentičnu celinu, ako su nam to ostavili naši preci, barem možemo toliko da uradimo da ga sačuvamo i za njih”, rekla je Milosavljević. Miloš Ignjac iz Združene akcije “Za krov nad glavom” ocenio je da je rušenje u Savamali sinonim za suspenziju zakona i Ustava zarad ličnih interesa koji se svakodnevno dešava. “Baš ovde pored nas je hotel ‘Bristol’, 30 porodica, svakog dana se može desiti da taj hotel postane prošlost, a ti ljudi beskućnici”, upozorio je Ignjac. Građani su krenuli u protestnu šetnju ka Skupštini grada, a na čelu kolone bio je transparent “Ne da(vi)mo Beograd”. Nošeni su i transparenti “Dok svi nisu slobodni niko nije slobodan”, “Čiji grad?”, “Beograd je naša zajednička kuća i dvorište”, kao i zastave Grada Beograda i duginih boja. Među učesnicima protesta bili su i lideri Saveza za Srbiju Dragan Đilas, Boško Obradović, Balša Božović, Vuk Jeremić, članovi Pokreta ujedinjenih fantoma. Kolona se nakratko zaustavila kod zgrade Vlade Srbije gde su zapaljene baklje, a prisutni skandirali “ostavke” i “lopovi”.