Srbija “HPK menadžmentu” plaćala 340.000 evra mesečno za upravljanje Železarom
Firmi “HPK menadžment” koja je upravljala “Železarom Smederevo” Vlada Srbije plaćala je 340.000 evra mesečno bez obzira na uspešnost poslovanja, a uz to su bili predviđeni i dodatni, izuzetno visoki bonusi, objavio je “Insajder”.
Ugovor o pružanju usluga i savetovanja su 21. marta 2015. godine potpisali Peter Kamaraš, jedan od suvlasnika “HPK Menadžment”, Željko Sertić, tadašnji ministar privrede i Bojan Bojković u ime Železare. Kako se ističe, ugovorom koji nikada nije objavljen, a u koji je “Insajder” imao uvid, bonusi su iznosili između 25 i 35 odsto ukupnog profita Železare ostvarenog u prethodnom kvartalu, ukoliko je firma poslovala pozitivno. HPK je tako imao pravo na dodatnih 800.000 evra u slučaju pozitivnih rezultata dva meseca zaredom, kao i dodatnih 700.000 evra za obim proizvodnje veći od 375.000 tona, kao i na poseban bonus u slučaju uspešnog sprovođenja postupka privatizacije u periodu od pet godina. Navodi se da je HPK imao pravo na čak 30 odsto postignute cene u privatizaciji Železare, a bez obzira na postignutu cenu minimalni bonus je 10 miliona dolara. S druge strane, HPK se obavezao da Železara posluje tako da u svakom trenutku na raspolaganju ima najmanje 80 miliona dolara i bio je dužan da obezbedi savetnike koji bi to omogućili, a koje bi plaćao HPK iz naknade koju bi firma dobijala od Železare. Raskid ugovora potpisanog marta 2015. godine predviđen je, između ostalog, u slučaju da angažovani profesionalni menadžment ne ispuni bilo koju od svojih materijalno pravnih obaveza. Železara je ugovor sa HPK raskinula jednostrano u junu 2016, nakon čega su usledile međusobne optužbe za loše poslovne rezultate i kršenje ugovora. Nikada, međutim, nije saopšteno koliko je država ukupno platila profesionalni menadžment i da li se aranžman isplatio, podseća “Insajder”.
Ianče, “HPK menadžment“ je dobio spor pred Londonskim sudom za međunarodnu arbitražu protiv Železare u maju ove godine. Arbitražni proces je započet 5. avgusta 2016, a pokrenuo ga je “HPK Menadžment” pozivajući se na klauzulu 17 ugovora sa Železarom i Republikom Srbijom, u kome se navodi da će upravo Londonski sud za međunarodnu arbitražu odlučivati o svim potencijalnim sporovima. Pošto do danas nisu dobili dosuđeni novac, odnosno oko 12,4 miliona dolara, njihov advokat Andreas Frišneht je prošlog ponedeljka pred sudom u Vašingtonu protiv države Srbije i Železare, kako je objavio “Insajder”, podneo zahtev da se izvrši odluka.